Vēsture:

N.D.A. / nāc dilonīt apsēdies/ kā grupa savu darbību sāk, apvienojoties blakus mājās dzīvojošajiem Mārim un Edžam. Pirmie mēģinājumi ar ģitāru notiek dzīvoklī un 1990. g. tiek izdots pirmais ieraksts “Istabas balss”, kas nodots vērtēšanai draugiem. No grupas “Mežs” tiek rekvizētas bungas un mēģinājumi kādu brīdi notiek Kuldīgas bērnudārza “Mārīte” katlu mājā. No 1991. gada par bāzēšanās un mēģinājumu vietu kļūst jaunās slimnīcas sarga mājiņa, kurā pārmaiņus dežūrē 3 sargi – Edžs /ģit, vok/, Māris /bass, vok/, Gunča /bungas/. Notiek regulāri mēģinājumi praktiski bez sakarīga aparatūras, taču tur tiek veikti mēģinājumu ieraksti un gatavota programma. Pirmā uzstāšanās grupai notiek 91. gadā Iecavā, jauno rokgrupu saietā / kopā ar IBMUI, TUKŠĀ MUCA, INOKENTIJS MĀRPLS, BINDEMAN u.c./.

Šajā laikā līdztekus NDA veic arī propagandējoši – izzinošo darbu apvienībā KAMPA, tāpēc jau ir labi sakari ar citiem mūziķiem un aktīvistiem.

Pēc Iecavas pasākuma NDA tiek aicināti piedalīties turpmākajos underground pasākumos. Pateicoties “Torņa” cilvēkiem Rīgā, tur tiek ierakstīts albūms “Tāpēc ka es uzskrēju”.

Pie šā laika posma interesantākajiem notikumiem jāpiemin latviešu grupu, tai skaitā NDA, tūre uz Lietuvu /VENTA, 1992/, pirmā septembra studentu balle Jelgavā, kopā ar diskotēku “VENTAS DZIRKSTIS”, kā arī neaizmirstamā uzstāšanās kristiešu bērnu nometnē pie Zvirgzdu ezera.

1992. g. grupai rodas problēmas ar mēģinājumu telpām. Kādu laiku tiek izmantota Kuldīgas pionieru nama zāle /kopā ar vietējo komandu THE SPINE/. Pēc tam, kad Jāņu vakarā NDA tur sarīko sev un apm. 40 līdzjutējiem pasākumu un tam sekojošu hepeningu, telpas nākas atstāt. pēc laika ir panākta vienošanās, ka mēģinājumi var notikt patērētāju biedrības klubā. Tas tā arī ir līdz brīdim, kad kādas tur no trešā stāva loga izmet divus ādas klubkrēslus. Arī šīs telpa ir jāpamet.

Tajā paša gadā, sadarbībā ar THE SPINE tiek atrastas jaunas telpas – VÖNS, kas atrodas 17.gs. celtas ēkas piebūvē, blakus Kuldīgas domei. NDA ar jaunu sparu meta mēģināt. Drīz aiziet THE SPINE / turpmāk REPTILS, RĀPUĻI AR PUTNIEM / un NDA mēģina kopā ar jauno VÖNA grupu VIHERS.

Uz mēģinājumiem arvien retāk sāk ierasties Gunča un par bundzinieku tiek pieņemts Miškins. Šādā sastāvā top ieraksts GOTT MIT UNS (foto).

Pēc neilga brīža Māris un Edžs pamet Kuldīgu un dodas un Rīgu. Mēģi notiek daļēji Kuldīgā, daļēji Rīgā ar pieaicinātiem bundziniekiem /Gedra, Viesturs, Tarass/. Grupas nosaukums tiek saīsināts uz DILÖNIS un tiek pieņemts vēl viens basists Mārtiņš Lablaiks /ex – TUKŠĀ MUCA, u.c./. Uz neilgu laiku grupā spēlē arī brāļi Viesturs un Roberts Irbes (foto) /ex – LĪKSMĀ MASTURBĀCIJA/. 1993. gadā par otro basistu kļūst Štruhs /ex – VIHERS/.

DILÖNIS spēlē vairākos koncertos, no kuriem labākie ir Liepājā Metalurgu kultūras pilī un Krāmu pagrabā Rīgā. Daudzas no koncertos / citur ierakstītajām dziesmām tiek iekļautas dažādu valstu izdotajās underground izlasēs.

1993. gada beigās, lai atrisinātu hronisko bundzinieku problēmu, pie bungām sēžas Edžs, un grupa atsakās no ģitāras, atstājot tikai 2 basus /Māris, Štruhs/ (foto). Šķiet, ka vienīgā grupa no Latvijas, kas tā spēlēja. Mainās arī mūzika stils no punkrock uz kaut ko īsu, ātru, humorīgu. Šādā sastāvā tiek ierakstīti 2 pēdējie albūmi un nospēlēti pēdējie 2 koncerti Liepājā un Rīgā. 1994. gadā grupa savu pastāvēšanu beidz. Štruhs un Edžs izveido VONOSONOLOPPUS, Māris – ČAPAJEVS VAGONS.

Fotogrāfijas:

Izdotie ieraksti:

N.D.A.:

“Istabas balss” , 1990. COOPER STR.
“Tāpēc, ka es uzskrēju”, 1991. TORNIS
“Gott mit uns”, 1992. ROOTED RAT

DILÖNIS

“Beidzam!” /trīs dziesmas, neoficiāls/, 1992. TORNIS
“We Love Ewa Braun”, 1992. TORNIS
“DRAP”, 1993. TORNIS
“Krismas Taim”, 1993. FAZĀNS
“Simplemente Fuzz”, 1994/ PRIEDE/Ö prod

+ daudzas dziesmas dažādu valstu izdotās kompilācijās.

nekacerria 2006